Znalkyně etikety Eva Filipová: První dojem se nedá opravit

Znalkyně etikety Eva Filipová: První dojem se nedá opravit

Rozhovor pro novinky.cz. „Nemusíte být krásná, nemusíte se v daném okamžiku cítit nejlépe, ale můžete být opravdová dáma – svým milým vystupováním a tím, že dodržujete pravidla společenského chování,“ říká uznávaná odbornice na moderní etiketu Eva Filipová. Umí poradit, jak elegantně a s grácií vplout do společnosti, jak si zvednout sebevědomí. Ale ani jí se drobná společenská uklouznutí a trapasy nevyhýbají. Nikdo prý není vůči nim imunní.


Neolíznout lžičku od kávy, neopírat se o lokty, nepodpírat si bradu, jo a hlavně přirozeně, ano přirozeně, s milým úsměvem. Dělat rozhovor s někým, kdo má etiketu v malíčku a ve společnosti se pohybuje jako ryba ve vodě, může být trochu ošemetná záležitost. Faux pas hned na úvod by určitě nepůsobilo dobrým dojmem.

Do kavárny vstupuje usměvavá šarmantní blondýnka, která naštěstí nevypadá na to, že bude sledovat káravým pohledem každý můj pohyb a poopravovat mě. Tomu je Eva Filipová na hony vzdálená. Je to dáma každým coulem, která ví (a poradí), jak nevypadnout z role, a navíc si své povolání, přesněji řečeno poslání, náramně užívá.

O pravidlech slušného chování a o gastronomii vydala právě desátou knížku, na svých seminářích přednáší o tom, jak se proměnit v okouzlující ženu či jak ze sebe vykřesat opravdového džentlmena. Trochu však překvapí, že je původně vystudovaná fyzioterapeutka. Má první otázka je tedy jasná…

Hodí se vám dnes, po letech, kdy jste se vypracovala na vrchol společenského žebříčku, zkušenost z rehabilitační kliniky, anebo je to definitivně uzavřená kapitola?

Díky tomu jsem se naučila vnímat život trochu jinak, s větším nadhledem. Zjistila jsem, že člověk nemá spoustu věcí vůbec řešit, často jsou to zbytečnosti, jimiž se zabývá. Nakonec stejně zjistíte, že nejdůležitější je zdraví a přes to nejede vlak.

A je tu i ryze praktická stránka věci. Co se pohybového aparátu týče, umím docela dobře mobilizační techniky. Když má někdo v rodině například bolesti zad, umím poradit. V tomto směru to byla úžasná praxe.

Teď mi prozraďte, jak jste se dostala k etiketě? Sterilní prostředí nemocnice a pak najednou Společenská nápověda, jak se jmenuje jedna z vašich prvních knížek, to nejde příliš dohromady…

Máte pravdu, ale je to docela jednoduché. Vdala jsem se za úspěšného hoteliéra, uznávaného u nás i v zahraničí. Manžel byl generálním ředitelem velkého hotelu nadnárodní hotelové společnosti InterContinental Hotels Corporation. Hodně cestoval a já ho všude doprovázela, patřilo to k tomu.

Pro mě osobně začalo být ale časově neúnosné skloubit oba tyhle naprosto rozdílné světy. Zdravotnictví a luxusní hotelové prostředí. Tehdy jsem pracovala jako vedoucí rehabilitace.

 

Celý článek:
https://www.novinky.cz/zena/styl/400592-znalkyne-etikety-eva-filipova-prvni-dojem-se-neda-opravit.html